Posadzka żywiczna to stosunkowo nowy trend w przestrzeniach mieszkalnych. Swoją popularność zawdzięcza licznym zaletom użytkowym i oryginalnej estetyce, dzięki której doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje wnętrz.
Jeszcze nie tak dawno temu posadzka żywiczna stanowiła synonim przestrzeni przemysłowej czy użyteczności publicznej. Obecnie jest chętnie wykorzystywana we wnętrzach, których nowoczesny charakter podkreśla. Za jej wyborem przemawia również wytrzymałość podłogi, której nie sposób porównać z żadnym tradycyjnym systemem.
Charakterystyka posadzek żywicznych
Posadzka żywiczna w domu przekonuje przede wszystkim bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz bezproblemową eksploatacją. Podłoga nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a jej codzienne utrzymanie w czystości jest bardzo łatwe i niekłopotliwe. Wśród pozostałych istotnych cech podłogi żywicznej na uwagę zasługuje:
- wysoka wytrzymałość,
- duża odporność na działanie kwasów i środków chemicznych,
- idealna gładkość i szczelność.
Posadzka żywiczna jest tak wytrzymała, iż już niewielka jej warstwa może być uznana za pewne i skuteczne zabezpieczenie podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi, przetarciami czy zarysowaniami. W praktyce pozwala to na skalowanie inwestycji i wykonanie posadzki w różnych przedziałach cenowych. Grubość podłogi wpływa również na uzyskany efekt końcowy, co pozwala na tworzenie atrakcyjnych i funkcjonalnych okładzin o niepowtarzalnych walorach wizualnych.
Posadzki żywiczne są pozbawione łączeń i spoin. Powierzchni jest idealnie gładka i szczelna. Podłoga nie przepuszcza wilgoci, ani płynnych zabrudzeń, a jednocześnie nie ulega przebarwieniom. To sprawia, że możemy być z powodzeniem stosowana nie tylko w pomieszczeniach strefy dziennej czy sypialniach, ale również w pomieszczeniach mokrych. Podłoga żywiczna stanowi doskonałą alternatywę dla glazury czy terakoty w łazience, toalecie, kuchni oraz hallu.
Możliwości wykonania podłogi żywicznej w domu
Wybór podłogi z żywicy daje możliwość wykonania podłogi w dowolnym wybranym kolorze, w tym także podłogi kolorowej i podłogi z efektem 3D. Podłogi 3D powstają na bazie grafik umieszczanych pod warstwą transparentnego wykończenia. Mogą one przedstawiać dowolny obraz, co daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji posadzki i jej dopasowania do indywidualnych oczekiwań.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, żywica jest bardzo twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nawet cienka warstwa wystarczy do tego, żeby skutecznie zabezpieczyć podłogę przed czynnikami szkodliwymi – uszkodzeniami mechanicznymi, wodą i uporczywymi zabrudzeniami. Tę właściwość posadzek żywicznych wykorzystują architekci wnętrz podczas aranżacji przestrzeni, których ozdobą były niegdyś podłogi drewniane czy efektowne kamienne płytki. Podłogi te poddaje się renowacji, a następnie zabezpiecza przy pomocy cienkiej posadzki żywicznej. Interesującym pomysłem jest również wykonanie posadzki żywicznej bezpośrednio na surowym betonie.
Powrót na górę