Szukasz ciekawych rozwiązań architektonicznych do swojego domu? Interesuje Cię wykończenie podłogi, które będzie eleganckie, a zarazem trwałe i funkcjonalne? Rozważ podłogę z żywicy. W ostatnich latach cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów oraz architektów. Poznaj jej rodzaje, wady oraz zalety i podejmij dobrą decyzję na lata!
Rodzaje posadzek żywicznych
W zależności od tego, jakie materiały zastosujemy i z czym połączymy żywicę możemy uzyskać dwa główne rodzaje podłóg żywicznych:
- epoksydowe – do żywicy dodaje się różne barwniki i wypełniacze, co pozwala na uzyskanie efektu oczekiwanego przez klienta. Posadzki na koniec są lakierowane, co sprawia, że wyglądają designersko, są estetyczne i łatwe w utrzymaniu,
- poliuretanowe – posadzki stworzone z kompozycji żywicy poliuretanowej oraz wzbogacone barwnikami i wypełniaczami. Różnica pojawia się w stopniu uelastycznienia (tu jest większy) oraz odporności na promieniowanie UV. Z tego względu posadzki poliuretanowe stosuje się także na zewnątrz – na schody czy balkony.
Zalety posadzek na bazie żywicy
Podłogi żywiczne mają szereg zalet, który sprawia, że są chętnie wybierane w aranżacji pomieszczeń mieszkalnych oraz użytkowych. Na pewno warto wskazać, że ze względu na dobry współczynnik przewodnictwa cieplnego, posadzki żywiczne nadają się do stosowania na ogrzewanie podłogowe. Co więcej, można je układać na inne nawierzchnie, np. z drewna czy płytek, co znacznie skraca czas i zmniejsza pracochłonność remontu.
Zwróćmy też uwagę na antyalergiczne właściwości posadzek żywicznych. Z uwagi na ich elektrostatyczność, są zalecane do stosowania w miejscach, gdzie przebywają osoby mające problemy ze strony układu oddechowego. Posadzki nie przyciągają kurzu i nie mają spoin, w których kurz mógłby się zbierać. Są idealne gładkie, a więc łatwe w czyszczeniu.
Wspomniany brak spoin sprawia, że epoksydem można wykończyć posadzkę na balkonie, tarasie i w garażu. Są one niezwykle szczelne, a przy tym wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe i obciążenia. Co ważne, pod wpływem kontaktu ze smarami czy innymi chemikaliami używanymi w garażu lub warsztacie nie odbarwiają się i nie ulegają uszkodzeniom.
Wady posadzek żywicznych
Posadzki żywiczne, mimo wielu oczywistych zalet, mają też swoje wady. Nie do wszystkich wnętrz będzie pasowała taka jednolita, błyszcząca, ale nieco surowa i minimalistyczna forma. Owszem, wspaniale wkomponuje się ona w wystrój industrialny i nowoczesny, ale niekoniecznie w skandynawski czy rustykalny. Do wad tego typu posadzek zalicza się też cena. Jednak warto dodać, że z uwagi na wieloletnią trwałość (większą niż w przypadku np. paneli) inwestujesz raz na bardzo długi czas.
Podsumowanie – czy warto zainwestować w posadzki z żywicy?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak ciekawie i praktycznie wykończyć podłogi, posadzka żywiczna w domu okaże się trafionym rozwiązaniem. Unikaj raczej posadzki tego typu w miejscach mocno nasłonecznionych i intensywnie eksploatowanych.
Powrót na górę