Posadzki betonowe

Czym szlifować beton?

Home > Blog > Czym szlifować beton?

Beton ma wiele zalet, a jedną z nich jest prosta możliwość naprawy czy zmiany efektu końcowego posadzki. Wystarczy, że przeszlifujemy daną powierzchnię, a następnie nałożymy na nią wybrane wykończenie, a zyska ona zupełnie nowy wygląd i blask. W zależności od wielkości danej powierzchni możemy wybrać szlifowanie maszynowe lub ręczne. Sprawdź, czym szlifować beton i jak się do tego zabrać.

Jaki jest cel szlifowania betonu?

Czym szlifować betonPowierzchnia betonowa musi być idealnie gładka i równa, a to możliwe jest dzięki jej finalnemu wyszlifowaniu. To końcowy etap prac, który ma na celu pozbycie się drobnych niedoskonałości czy wystających niewielkich elementów. Nie da się ukryć, że gładka, błyszcząca powierzchnia wygląda także dużo lepiej niż klasyczny beton. Odpowiednio wypolerowana przypomina naturalny kamień i daje świetny efekt. Poza kwestią wizualną, szlifowanie betonu poprawia także jego parametry techniczne. Gładka powierzchnia nie posiada porów, przez co ma zdecydowanie lepszą przyczepność, a także większą odporność na ścieranie.

Jakie narzędzia wybrać do szlifowania betonu?

Istnieje kilka sprawdzonych metod szlifowania betonu, a to na jaką się zdecydujesz powinno zależeć przede wszystkim od tego jaki efekt chcesz osiągnąć, ale także od tego jakiej wielkości powierzchnię masz do wyszlifowania. Jeśli jest to niewielka przestrzeń, gdzie kwestia wizualna nie jest aż tak istotna, możesz postawić na szlifowanie ręczne. W pozostałych przypadkach lepiej skorzystać z jednej z metod mechanicznych.

Zacznijmy od popularnej ostatnio metody czy szlifowania diamentowego. Pozwala ono na sprawne i szybkie pozbycie się niedoskonałości, a także zapewnia wyjątkowy efekt wizualny. Sprawdzi się zarówno podczas pierwszego polerowania jak i podczas zdejmowania starych, zniszczonych powłok.

Szlifowanie betonu krok po kroku

Przed przystąpieniem do szlifowania należy dokładnie oczyścić powierzchnię i w miarę możliwości usunąć z niej zalegający brud. Najważniejszym etapem szlifowania jest tarcz o odpowiedniej gradacji. Zawsze powinno zaczynać się od tych większych, które służą właśnie do obróbki zgrubnej, a następnie można przejść do tych o drobniejszym ziarnie. Konkretne wartości zależą od tego, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć. 

Pamiętaj, że wielkogabarytowy sprzęt nie dotrze do wszystkich krawędzi. Specjaliści posiadają specjalne szlifierki do narożników, ale w warunkach domowych możesz to zrobić za pomocą ręcznego szlifowania. 

Samodzielne szlifowanie czy pomoc fachowca?

Jeśli na co dzień nie masz do czynienia ze szlifowaniem betonu, to decydując się na samodzielne wykonanie takiej pracy musisz liczyć się z inwestycją w szlifierkę. Profesjonalne maszyny, które jako jedyne sprawdzą się w przypadk dużych powierzchni, to dość droga inwestycja. Jeśli nie działasz w branży i masz do przeprowadzenia jedynie jednorazową pracę, a nie zamierzasz się przebranżowić, to zakup takiego sprzętu wydaje się być zbędną inwestycją.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się być wynajęcie sprzętu lub zatrudnienie fachowca, który wykona całą robotę profesjonalnie. 

 

Powrót na górę

umow-sie

Kompleksowe usługi utrzymania o czyszczenia posadzek.

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu oraz praktycznej wiedzy na temat budowy, pielęgnacji i renowacji posadzek betonowych oraz kamiennych. Zaufaj ACFloor!