Posadzki betonowe

Beton polerowany czy posadzka żywiczna?

Home > Blog > Beton polerowany czy posadzka żywiczna?

W poszukiwaniu modnie wyglądających i praktycznych posadzek, uwaga wielu inwestorów zwróciła się w stronę betonu polerowanego i posadzki żywicznej. Każdy z tych sposobów wykończenia podłogi ma swoje zalety, ale też wady. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję – przeanalizuj je. Zapraszamy na porównanie betonu polerowanego i posadzki żywicznej.

Zarówno beton polerowany, jak i posadzka żywiczna nadają się do wykańczania posadzek w obiektach komercyjnych. Tam, gdzie przemieszcza się wiele osób, zachodzi konieczność zastosowania rozwiązań, które będą nie tylko estetyczne, ale też trwałe i łatwe w czyszczeniu. Stąd zainteresowanie bezspoinowymi i szlifowanymi nawierzchniami, które pozwalają na optymalizację kosztów utrzymania obiektu w całym cyklu jego życia.

Beton polerowany – charakterystyka

Taką posadzkę wykonuje się z użyciem specjalistycznej chemii budowlanej. Posadzki są szlifowane aż do chwili, gdy ich nawierzchnia stanie się idealnie gładka oraz subtelnie błyszcząca. Ten proces odbywa się w kilku etapach z wykorzystaniem różnych rodzajów tarcz – stopniowo coraz drobniejszych. Do tego dochodzi stosowanie preparatów, które mają na celu zwiększenie zwartości struktury betonu. Utwardzanie zwiększa wytrzymałość na polerowanie, dlatego posadzka staje się coraz ładniejsza, a nie traci przy tym na jakości i trwałości. Dla dodatkowej ochrony przed uporczywymi, wnikającymi w strukturę plamami stosuje się jeszcze impregnaty.

Cechy posadzek żywicznych

W porównaniu do posadzek betonowych posadzki żywiczne mają inny sposób wykonania. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, stosujemy mieszanki na bazie żywic epoksydowych lub poliuretanowych (najpopularniejsze). Posadzki żywiczne są na tyle wszechstronne, że z powodzeniem można stosować je nie tylko w miejscach użyteczności publicznej, ale też w domach i mieszkaniach. Zwłaszcza, że za sprawą różnych technik i materiałów można uzyskać nie jedno, a kilka różnych wykończeń, jak chodzi o odcień czy strukturę.

Wśród posadzek żywicznych wyróżniamy:

  • posadzki epoksydowe,
  • posadzki poliuretanowe.

Posadzka żywiczna w domu jest nie tylko efektowna pod względem stylistycznym. Jest też bardzo trwała i higieniczna – łatwo się ją czyści, bo nie ma widocznych spoin w postaci fug czy innych łączeń. Od niezwykle gładkiej tafli subtelnie odbija się światło słońca i lamp.

Porównanie – posadzka betonowa czy żywiczna

Jeśli chodzi o zastosowanie posadzki betonowej czy żywicznej, sporo zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. W surowszych wnętrzach loftowych świetnie wygląda wykończenie z betonu. Gdy przyjrzymy się parametrom wytrzymałościowym, to jednak posadzki na bazie żywic odznaczają się większą trwałością. Sprawdzą się w bardziej zaludnionych miejscach.

A jeśli chodzi o cenę? Posadzki z betonu nie wymagają dodatkowych elementów montażowych czy wykończeniowych, ale trzeba zastosować w nich hydroizolację. Natomiast koszt posadzek żywicznych tylko wydaje się wyższy – z uwagi na wieloletnią trwałość rozkłada się on jednak w czasie.

Powrót na górę

umow-sie

Kompleksowe usługi utrzymania o czyszczenia posadzek.

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu oraz praktycznej wiedzy na temat budowy, pielęgnacji i renowacji posadzek betonowych oraz kamiennych. Zaufaj ACFloor!